Photographer Vojta Hurych

Verunka and Jirka

Hotel Salaš

I am a sort of old-fashioned guy. I like Czech wedding traditions. One could think that one overindulges in the recurring moments one day. It is not so, though. It is a big lesson in a sense how to photograph the very same object each time a bit differently.

But what if you set up your wedding day in a sort of upside down manner? What about shooting portraits at midday and the wedding ceremony at 10 pm in the moonlight?

Vera and Jirka, thank you that I could enjoy a fair ride from my wedding comfort zone where not so many things may surprise me after those years. You are another proof that wedding photography has always been aligned with smiling, emotional tears, shared love and the closest people! Thank you, you were awesome! :)

Verunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and JirkaVerunka and Jirka

Comments

Tom Karoka (19. 07. 2018 09:43)

Paráda :)

Martina (19. 07. 2018 10:06)

Jako vždycky - naprostá pecka! :-)

Vojta Hurych (19. 07. 2018 10:22)

Děkujeme vám :)

Hanka (19. 07. 2018 15:59)

Nádhera, nádhera, nádhera!!!

Eva Stawarczyková (20. 07. 2018 11:41)

Paráda, Vojto!

Pavel+Martina+Barunka+Marťa (21. 07. 2018 08:45)

Bylo to tak krásné, že si přejeme o p a k o v á n í !!! Fotky jsou prostě super, moc se povedly :-)

Petr Jakeš (16. 09. 2019 22:02)

Ahoj Vojto, tvou prací jsem fascinován, tvé pojetí zachycení svatby je úžasné a zamlouvá se mi. Nyní mě čeká focení svatby a tak hledám inspiraci a na tebe jsem narazil na blogu tvého fanouška a také šikovného fotografa Petra Kotrlika. Ve focení bych se nazval pokročilým amatérem, ale co se týče svateb, tak jsem začátečník.
Mám dotaz: Téměř každou druhou nevěstu jsi fotil v lechtivé situaci, za mě to dodává fotkám a příběhu něco intimního, ale přirozeného, co k tomu patří. Tyto situace fotíš po domluvě předpokládám, nebo na tajňáka a pak to necháš teprve schválit?
Pokračuj ve své práci....je opravdu úžasná!

Peťa

Vojta Hurych (17. 09. 2019 21:13)

Srdečně zdravím, Petře :) Děkuju mnohokrát za moc milý komentář i pochvalu. Ohledně vašeho dotazu: vždy se ptám nevěsty, jestli chce mít zachycené oblékání, takže pokud ho fotím, tak je to jen se souhlasem. Focení na tajňáka tedy nepříchází vůbec v úvahu. Jednak se sám stydím a druhak to je silně neprofesionální :) Takže tak :) Opatrujte se a ať se vám svatba vyvede! Vojta

Has this story
made an impression on you?

Reservation

728 159 444 call me...

Hradec Králové pop up for a coffee...

vojta@hurych.cz send me an email...

This site uses cookies to provide services, customize ads, and analyze traffic. By using this site you agree to this.